Konferencja "Wsparcie seniora w środowisku” 26-27 IX 2017

Instytut Pracy Socjalnej, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie, jest organizatorem konferencji „Wsparcie seniora w środowisku”. Konferencja odbędzie się w dniach 26-27 września 2017 roku i jest organizowana w ramach IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Praca socjalna w teorii i działaniu”. Konferencja ma na celu przeprowadzenie dyskusji na temat rozwiązań zapewniających osobom starszym możliwie samodzielne funkcjonowanie w swoich mieszkaniach i środowiskach, czy też tym zamieszkującym w placówkach oferujących całodobową opiekę. Konferencja ma służyć promocji działań środowiskowych na rzecz seniorów, planowanych i realizowanych z udziałem samych seniorów oraz upowszechnianiu dobrych praktyk inspirujących do poszukiwania rozwiązań odpowiadających seniorom.

Planowana jest praca w sześciu równoległych sesjach tematycznych:

I. Edukacja i inicjatywy seniorów

II. Opieka medyczna i usługi dla osób starszych

III. Gerontologiczna praca socjalna

IV. Polityka społeczna na rzecz seniorów

V. Duchowość i religia w życiu seniorów

VI. Senior w przestrzeni medialnej

Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają zarówno pracowników naukowych, badaczy, studentów, jak i osoby, które na co dzień pracują z seniorami i na rzecz seniorów w ramach instytucji pomocy społecznej, ochrony zdrowia, kultury i rekreacji czy  edukacji. Organizatorom konferencji zależy na obecności osób starszych, gdyż wtedy bezpośrednio od nich można dowiedzieć się, czego potrzebują, co myślą o rozwiązaniach już realizowanych w praktyce, a także w rozwiązaniach dopiero planowanych do realizacji.

Miejsce organizacji konferencji: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Kraków, ul. Bernardyńska 3

Ramowy program konferencji:

wtorek, 26 września 2017 r.

09.00 – 10.00             rejestracja

10.00 – 11.30             otwarcie konferencji i wykład inauguracyjny

11.30 – 11.45             przerwa kawowa

11.45 – 13.45             równoległe sesje tematyczne, cz. I (sesja I, IV i VI)

13.45 – 14.30             przerwa obiadowa

14.30 – 16.30             równoległe sesje tematyczne, cz. II (sesja II, III, V)

16.30 – 16.45             przerwa kawowa

16.45 – 17.45             podsumowanie pracy w sesjach w formule plenarnej

19.30                          spotkanie Komitetu Naukowego i organizacyjnego konferencji

środa, 27 września 2017 r.

09.00                          wprowadzenie w drugi dzień konferencji

09.15 – 10.30             wystąpienia plenarne, cz. I oraz dyskusja

10.30 – 10.45             przerwa kawowa

10.45 – 12.00             wystąpienia plenarne, cz. II oraz dyskusja