XVIII Festiwal Nauki i Sztuki 17-19 V 2018

W organizowanym w Krakowie od 2001 roku przez uczelnie akademickie i instytuty Polskiej Akademii Nauk wydarzeniem popularyzującym naukę i sztukę jakim jest Festiwal Nauki i Sztuki nie mogło zabraknąć naszej uczelni i Wydziału Nauk Społecznych.

Kulminację festiwalu stanowiło trzydniowe spotkanie w Festiwalowym Miasteczku Naukowym na Rynku Głównym w Krakowie (17-19 maja 2018 r.). Małopolanie i turyści mieli okazję oglądać doświadczenia naukowe, poznawać nowe technologie, uczestniczyć w pokazach, konkursach i licznych prelekcjach organizowanych przez uczelnie i instytuty naukowe, a także zaproszonych do współpracy partnerów.

Tegorocznie hasło przewodnie festiwalu brzmiało: „Moc rozumu”.

Należy podkreślić duże zaangażowanie i aktywność pracowników oraz studentów Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

W ramach prezentacji Akademickiego Centrum Medialnego studenci wraz z akademikami zaprezentowali m. in. profesjonalne narzędzia będące połączeniem wirtualnej rzeczywistości (VR) z rzeczywistością rozszerzoną (AR) – jakim było samodzielne urządzenie holograficzne, dzięki któremu można pracować nad zaawansowanymi rozwiązaniami graficznymi w technologii 3D, a dzięki wersji deweloperskiej tworzyć samemu aplikacje i projekty wykorzystujące nowe technologie. Dzieci, które pojawiły się w namiocie UPJPII doceniły też możliwości, jakie zaprezentowali studenci, demonstrując kamerę rejestrującą obraz w 360 stopniach, tj. urządzenie pozwalające na nagrywanie filmów i robienie zdjęć sferycznych w jakości 4K. Młodzi profesjonaliści z Koła Naukowego Komunikacji Wizerunkowej i Dziennikarskiego Koła Naukowego udowodnili, że w połączeniu z posiadanymi okularami do rzeczywistości wirtualnej można tworzyć profesjonalne reportaże i filmy w technologii 360 stopni. Widzowie, młody fascynacji nowych technologii i przechodnie byli bardzo zainteresowani przebiegiem spotkania.

Relacja z festiwalu pojawiła się na antenie Telewizji Kraków i innych mediów.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wszelkie prawa zastrzeżone przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie 2018