Zaproszenie na III Międzynarodową Konferencję Naukową z serii Media for Man: Real values in the virtual world

Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu Media for Man. Trzecia edycja pod hasłem Real values in the virtual world odbędzie się 4 grudnia 2019 r., w budynku Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, przy ul. Franciszkańskiej 1, s. 111.

Komunikacja w świecie mediów cyfrowych staje się wyzwaniem. Prelegenci z Polski, Słowacji i Czech będą dyskutować na temat tych wyzwań podczas kolejnej edycji konferencji naukowej Media for Man, a temat tegorocznego spotkania dotyczy: Realnych wartości w wirtualnym świecie (Real values in the virtual world).

Postęp technologiczny sprawia, że coraz więcej osób może się komunikować w wirtualnym świecie za pomocą nowych narzędzi medialnych. Świat realnych wartości przenosi się także do świata wirtualnego. Powstaje więc nowa rzeczywistość ludzkich działań i codziennego życia, w której sprzężenie zwrotne w komunikacji zachodzi między rzeczywistością a wirtualnością. Świat ludzkich wartości pozostaje jeden i niepodzielny. Właśnie dlatego człowiek przenosi swoją kulturę do świata wirtualnego, który z kolei w rzeczywisty i skuteczny sposób wpływa na jego świat wartości. Życie ludzkie i działanie w obu światach ma realny wpływ na jakość przekazywanych wartości.

Ta sytuacja jest warta interdyscyplinarnej refleksji naukowej badaczy zajmujących się komunikacją społeczną, ponieważ wartości przenoszone, a następnie przekazywane w świecie wirtualnym są z jednej strony okazją dla rozwoju człowieka, a z drugiej strony mogą stać się ogromnym zagrożeniem dla jego godności i wartości. Dlatego trzecia edycja konferencji naukowej Media for Man podejmuje temat realnych wartości w wirtualnym świecie, uważając go za aktualny i ważny dla pokolenia ludzi żyjących równocześnie w dwóch prawdziwych światach.

Spotkanie naukowe otworzy przewodniczący konferencji ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII o godzinie 9:45.

Sesja pierwsza pod przewodnictwem dr hab. Krzysztofa Gajdki, prof. UPJPII rozpocznie się o godzinie 10. Tematy związane z atrakcyjnością wirtualnego słowa oraz religijnego przesłania w mediach podejmą zagraniczni prelegenci dr Ivana Bulanda i inż. Vladimír Vavrečka z Wyższej Szkoły Biznesu i Prawa w Pradze (Vysoká škola podnikáni a práva, Praha) oraz dr Terézia Rončáková z Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku (Katolícka univerzita v Ružomberku). Po wygłoszeniu referatów będzie czas na dyskusję.

W drugiej części konferencji prowadzonej przez ks. dr Sławomira Soczyńskiego, wystąpią prelegenci z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Sesję rozpocznie ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII podejmując temat konwergencji człowieka i maszyny z perspektywy etycznej. O nowych wyzwaniach, przed jakimi staje rzecznik prasowy powiedzą prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Gajdka oraz mgr Aleksandra Mirek-Rogowska. Nowe media to także przestrzeń granicznych sytuacji komunikacyjnych i w tym kontekście pojawia się realna groźba instrumentalizacji człowieka, o czym mówić będzie dr Katarzyna Drąg. Po dyskusji rozpocznie się ostatnia, trzecia sesja, której przewodniczyć będzie ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII. O sacrum i profanum koncepcji magii świąt w sieci w swoim wystąpieniu powie dr Klaudia Cymanow-Sosin, zaś ks. dr Sławomir Soczyński zajmie się rolą algorytmów w kształtowaniu zaufania społecznego. Przewidziany jest czas na dyskusję, po której – o godzinie 16:10 – nastąpi podsumowanie i zamknięcie konferencji przez dr Katarzynę Drąg, Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wszelkie prawa zastrzeżone przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie 2019