Pielgrzymka do Rzymu studentów pedagogiki 26–28 V 2025

17.06.2025 Komunikaty

 

W szczególnym Roku Jubileuszowym 2025, obchodzonym pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, nie mogło zabraknąć wizyty w Watykanie i Rzymie. Studenci kierunku pedagogika studiów licencjackich oraz magisterskich, pod opieką Księdza Dziekana Grzegorza Godawy, odbyli pielgrzymkę do Rzymu, podążając śladami dziedzictwa architektonicznego, historycznego, a przede wszystkim duchowego – wiary i modlitwy. Rzym, jako centrum chrześcijaństwa, stał się miejscem refleksji, modlitwy i duchowego zatrzymania. Pielgrzymka ta była również osobistym doświadczeniem jednoczącej się wspólnoty wiernych, którzy z zaangażowaniem pragnęli odkrywać monumenty historii Kościoła. Był to czas intensywny – pełen modlitwy, zwiedzania, rozmów i osobistych przemyśleń.

Już pierwszego poranka uczestniczyliśmy we Mszy Świętej przy grobie św. Piotra w Watykanie. Zwiedziliśmy cztery wielkie bazyliki, modliliśmy się w kościołach, które przez wieki były miejscem spotkania wiernych z całego świata. Nie zabrakło też czasu na wspólne posiłki, rzymskie espresso i lodowe gelato. Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była audiencja generalna z papieżem Leonem XIV, który po raz drugi spotkał się z wiernymi na Placu św. Piotra.

Druga audiencja dotyczyła przypowieści o Dobrym Samarytaninie. Papież podkreślił, że historia ta uczy nas miłosierdzia i niesienia pomocy innym – bez względu na różnice czy uprzedzenia. Zwrócił uwagę, że w dzisiejszym świecie powinniśmy naśladować Samarytanina, troszcząc się o potrzebujących i przekraczając podziały społeczne. To wezwanie do konkretnego działania i życzliwości w codziennym życiu. Nie sposób nie wspomnieć również o jego pierwszym przemówieniu tuż po wyborze, które wielu z nas oglądało z ogromnym wzruszeniem. Papież mówił wówczas, że pragnie być pasterzem pokoju i cichej obecności – kimś, kto słucha, a nie tylko mówi.

Ta pielgrzymka była nie tylko okazją do zwiedzenia Rzymu, ale przede wszystkim szansą na pogłębienie wiary i doświadczenie wspólnoty. To także osobiste przeżycie – dla każdego z nas trochę inne, ale z pewnością ważne. Wracamy z Rzymu z nowym spojrzeniem na Kościół – żywy, otwarty i pełen nadziei.

Studenci kierunku pedagogika I i II stopnia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wraz z Księdzem Dziekanem dr hab. Grzegorzem Godawą, prof. UPJPII (Wydział Nauk Społecznych UPJPII)

oprac. Natalia Wiśniewska, Aleksandra Bieganik

 

Galeria zdjęć

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano