Praca socjalna – krok do zmiany świata i pomocy potrzebującym!
Praca socjalna na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie jest kierunkiem, dzięki któremu odkryjesz ludzki potencjał. Zagłębia się on w problematyce społecznej oraz skupia się na rozwiązywaniu problemów. Pomaga również w usprawnianiu wspólnego działania dla dobra innych.
Twoje drzwi do zrozumienia ludzkich potrzeb i problemów
Praca socjalna nauczy Cię dokonywania zmian w funkcjonowaniu ludzi, rodzin oraz ich otoczenia, a także wzmocnienia efektywności działań do przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych. Fundamentem pracy socjalnej są zasady praw człowieka i sprawiedliwości społecznej. Używając metod i technik systemów społecznych pozyskasz wiedzę o inteligencji emocjonalnej i użycia jej w praktyce.
Program kształcenia realizowany jest w profilu praktycznym, aby przygotować Cię na rosnące zapotrzebowanie na działalność socjalną. Jest tu wiele interesujących przedmiotów m.in. psychologia rozwojowa, pomoc społeczna, ochrona własności intelektualnych, bezpieczeństwo, higiena pracy oraz wiele innych.
Znajdziesz tu połączenie pasji i misji społecznej
Jeśli interesują Cię ludzie, ich zachowania i potrzeby oraz lubisz pomagać, to ten kierunek jest dla Ciebie! Potrzebujemy osób otwartych, empatycznych i gotowych do działania. Wysoko ceniona jest również determinacja oraz kreatywność do stawiania czoła wyzwaniom i znajdowaniu niestandardowych rozwiązań. Zdanie i odczucia naszych studentów zawsze są dla nas na pierwszym miejscu, dlatego postanowiliśmy zapytać ich o krótką opinię odnośnie kierunku.
Praca socjalna to kierunek dla tych, którzy są typem społecznika, są otwarci na drugiego człowieka i chcą nieść pomoc. Prowadzone zajęcia i przekazywane w ich czasie treści odpowiadają aktualnym problemom społecznym. Wykładowcy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami zawodowymi ze studentami, pokazując, z jakimi osobami możemy spotkać się w przyszłej pracy.
Dorota, absolwentka kierunku
Jak przebiega proces rekrutacji na pracę socjalną?
Aby dostać się na pracę socjalną, należy zdać egzamin maturalny na poziomie podstawowym z języka polskiego oraz wybranego języka nowożytnego. Oprócz tego, w postępowaniu rekrutacyjnym pod uwagę brany jest wynik z jednego przedmiotu spośród: wiedzy o społeczeństwie, historii, biologii, chemii, geografii filozofii oraz języka obcego na poziomie rozszerzonym. Szczegółowe wymagania dostępne są na stronie internetowej, w zakładce dotyczącej kryteriów kwalifikacji na studia.
Studia pierwszego stopnia (stacjonarne) | Studia drugiego stopnia (stacjonarne) | |
Rejestracja internetowa | 1 VI (godz. 9.00) – 19 VII (godz. 12.00) | 1 VI (godz. 9.00) – 24 VII (godz. 12.00) |
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej. |
Praktyczne wskazówki i opcje po zakończeniu studiów
Absolwenci mogą podjąć pracę w ośrodkach adopcji, ośrodkach wsparcia dla ofiar przemocy domowej, ośrodkach pomocy dla bezdomnych, domów dziecka, urzędach pracy, sądach rodzinnych, prokuraturach oraz służbach socjalnych. Studia dają również możliwość prowadzenia własnej działalności, np. jako niezależni doradcy społeczni lub mediatorzy.
Jeśli chcesz studiować pod okiem doświadczonych profesorów w świetnej atmosferze zapisz się na kierunek praca socjalna i studiuj z nami na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła ll w Krakowie!
Artykuł przygotowała dla Ciebie studentka Klaudia Niemczyk.