Speech Valor i Media Valor: Promowanie wartości w mediach – konkursy na UPJPII rozstrzygnięte! 21 V 2024

14.06.2024 Komunikaty

Dwa konkursy, jeden cel – to hasło towarzyszyło nam podczas organizacji konkursów Speech Valor i Media Valor. Konkursy są częścią projektu dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki, tytuł projektu: „Forum Standardów Etycznych Mediów w Polsce”. Realizatorem projektu jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kierownikiem projektu jest ks. dr hab. Sławomir Soczyński, prof. UPJPII.

Konkursy Speech Valor i Media Valor łączył wspólny cel promocji wartości w mediach. Oddaliśmy głos młodym ludziom, którzy mogli wypowiedzieć się na temat etyki mediów, a także ukazać dobry świat za pośrednictwem mediów. Do obu konkursów zaprosiliśmy uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów.

Gala finałowa odbyła się 21 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uroczystość zorganizowały i poprowadziły koordynatorki merytoryczne obu konkursów: Jolanta Kogut (Speech Valor) i Bernadetta Cich (Media Valor).

Konkurs Speech Valor rozstrzygnięty!

Zadaniem uczestników konkursu Speech Valor „ŚWIAT MEDIÓW – ŚWIAT WARTOŚCI” było opracowanie wystąpienia publicznego na temat współczesnych mediów. Konkurs odbył się w dwóch etapach. W pierwszym z nich Komisja Konkursowa oceniała nadesłane wypowiedzi video i na tej podstawie zakwalifikowała do drugiego etapu 9 uczestników. 21 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej laureaci pierwszego etapu wystąpili na żywo przed publicznością i Komisją Konkursową.

Po wysłuchaniu wszystkich wystąpień Komisja w składzie: red. Wojciech Bronowicz, dr hab. Katarzyna Drąg, dr Paulina Guzik, dr Aleksandra Urzędowska oraz ks. dr Piotr Studnicki przyznała 3 nagrody główne oraz 6 równorzędnych wyróżnień.

Nagrody główne otrzymali:

• I MIEJSCE: Natalia Kapustka, studentka dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, nagroda: 1800 zł
  • II MIEJSCE: Bartosz Guz, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, nagroda: 1600 zł
  • III MIEJSCE: Mateusz Pilch, student dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, nagroda: 1400 zł

Komisja Konkursowa postanowiła przyznać 6 wyróżnień równorzędnych w wysokości 200 zł każde.

W imieniu Komisji Konkursowej red. Wojciech Bronowicz podziękował wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie i poruszenie bardzo ważnych tematów dotyczących współczesnych mediów, a także za odwagę prezentowania własnych poglądów.

Konkurs Media Valor rozstrzygnięty!

Celem konkursu było uchwycenie dobra, które wydarza się w rzeczywistości. Widać je w ludzkich działaniach, postawach i relacjach. Dobro może przejawiać się na różne sposoby i łączy się z wieloma wartościami. Konkurs jest odpowiedzią na potoki negatywnych treści w mediach o większej klikalności i wysokich wynikach sprzedaży. Dobro jest mniej medialne, a zatem trudniej zrobić materiał, który będzie interesujący, będzie zatrzymywał uwagę widza i zarazem pokazywał ludzi, którzy swoimi działaniami i postawami budują dobry świat.

Spośród 30 nadesłanych prac Jury przyznało trzy nagrody główne oraz cztery wyróżnienia. Werdykt został odczytany podczas gali. Nagrodzeni do końca nie znali przyznanych miejsc.

Nagrody główne otrzymali:

• I miejsce: Karolina Bania, nagroda: 5000 zł
  • II miejsce: Katarzyna Błachut, nagroda: 4000 zł
  • III miejsce: Mateusz Reptak, nagroda: 3000 zł

Cztery wyróżnienia, każde po 1000 zł, otrzymali: Filip Kuczała, Julia Adrianna Hołyńska, Natalia Toropiła, Mateusz Pilch.

Podczas gali wręczenia nagród publiczność miała okazję zobaczyć i usłyszeć nagrodzone prace, które wywołały wiele wzruszeń i emocji. Galę zakończył pokaz specjalny reportażu Dawida Micała i Michała Liguza „Anoreksja – fałszywa przyjaciółka”. Materiały będą wkrótce dostępne na stronach naszej uczelni.

Więcej informacji na temat konkursów
Kontakt dla mediów
  • Jolanta Kogut (Speech Valor)
  • Bernadetta Cich (Media Valor)