Studenci I roku pracy socjalnej na praktykach 18–21 XI 2024
W dniach 18–21 listopada 2024 r. studenci pierwszego roku pracy socjalnej brali udział w licznych praktykach. Poznali między innymi struktury i funkcje Centrum Aktywności Seniorów w stowarzyszeniu „SIEMACHA”, działający w niej Krakowski Instytut Psychoterapii oraz całodobową placówkę dla dzieci i młodzieży. W kolejnych dniach mieli możliwość poznania działalności Spółdzielni Socjalnej „Równość” jak i Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych na ul. Parkowej.
W pierwszym dniu braliśmy udział w konferencji pt. „Mamy moc pomagania – prawda czy fałsz?” Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w wręczeniu odznaczeń państwowych za liczne zasługi poszczególnych pracowników socjalnych. Po uroczystości usłyszeliśmy wykład prof. Bogdana De Barbaro, który opowiedział nam o źródłach mocy w zawodach pomocowych. Dowiedzieliśmy się jak działa świat zewnętrzny, czym jest zespół wypalenia zawodowego, jakie ma skutki osobiste oraz w jakie pułapki możemy popaść.
Następną częścią konferencji była dyskusja panelowa „Współczesna polityka społeczna – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?”, w której funkcję moderacji dyskusji pełniła kierownik kierunku nauk społecznych naszego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pani dr Katarzyna Wojtanowicz. Podczas dyskusji usłyszeliśmy rady i spostrzeżenia doświadczonych osób, które uświadomiły nam, że mimo polepszającego się systemu pomocy, są jeszcze aspekty prawne, które utrudniają działania pracowników socjalnych i konieczna jest ich zmiana.
W ostatniej części konferencji wysłuchaliśmy wykładu dr. hab. Huberta Kaszyńskiego, który przedstawił nam wiadomości na temat reinstytucjonalizacji pracy socjalnej. Poznaliśmy na jakich zadaniach skupia się pomoc społeczna oraz został nam zaprezentowany trójczynnikowy model traumy w ramach pomocy uważnej na krzywdę.
Podczas drugiego dnia praktyk odwiedziliśmy stowarzyszenie „Siemacha”, a dokładniej działające w niej Centrum Aktywności Seniora, gdzie mieliśmy okazję obserwować różnorodne zajęcia skierowane do seniorów, umożliwiające im aktywne spędzanie czasu. Placówka oferuje szeroki wachlarz aktywności, w tym siłownię, aqua aerobic, zajęcia kulinarne, rękodzieło, chór, tenis oraz organizuje wyjazdy integracyjne. Seniorzy uczestniczący w tych zajęciach wykazują dużą energię i zaangażowanie. Dzielą się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami, wprowadzając młodsze pokolenia (w tym dzieci) z placówki w świat samodzielności i aktywności. Zajęcia są dobrze zorganizowane, a seniorzy mogą regularnie z nich korzystać po zgłoszeniu się do MOPS. Dzięki temu seniorzy 65+ nie tylko dbają o swoje zdrowie i kondycję, ale również wspierają młodszych, budując cenne relacje międzypokoleniowe.
Następnym miejscem była placówka Krakowskiego Instytutu Psychoterapii (KIP). Instytut oferuje psychoterapię dla osób bez względu na ich status materialny, pod warunkiem zgłoszenia się do MOPS. Terapie rodzinne powinny rozpocząć się w ciągu trzech miesięcy, a terapia indywidualna trwa zazwyczaj od 2 do 3 lat. KIP specjalizuje się w terapii indywidualnej, rodzinnej oraz terapii dla par. Oprócz tego, placówka oferuje wsparcie dla rodzin i opiekunów, organizuje treningi interpersonalne oraz grupy rozwojowe dla ciężarnych i młodych mam. Głównym celem placówki jest pomoc osobom z problemami psychicznymi w ich przepracowywaniu i wspieraniu w drodze do zdrowia psychicznego. Osoby uzależnione muszą najpierw przejść terapię uzależnienia, aby móc skorzystać z dalszej pomocy psychoterapeutycznej. W KIP pracują psycholodzy i psychoterapeuci, którzy pomagają pacjentom w pracy nad zdrowiem psychicznym i emocjonalnym.
W trzecim dniu naszych praktyk odbyliśmy spotkanie w gmachu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3. Spotkanie poprowadził mgr Jacek Misina, główny założyciel Spółdzielni Socjalnej „Równość”. Jest to społeczna firma cateringowa istniejąca od 2014 roku. Spółdzielnia zatrudnia osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Pracują w niej osoby z rozpoznaniem różnych zaburzeń psychicznych, również schizofrenii. Obecnie spółdzielnia funkcjonuje wykorzystując swoje wszystkie możliwości oraz realizując różne zamówienia z sektora prywatnego. Firmy zamawiają catering na różne okoliczności: śniadania, lunch, bankiety i inne okolicznościowe wydarzenia. Spółdzielnia socjalna jako firma społeczna jest organizacją z cechami trzech sektorów: publiczny, prywatny i organizacja pozarządowa. Pracownicy mimo indywidualnych niedomagań zdrowotnych utrzymują w pracy przyjacielską atmosferę, przy której gotują wyśmienite dania, które mieliśmy okazję spróbować.
Następnie odwiedziliśmy Centrum Placówek Opiekuńczo Wychowawczych przy ul. Parkowej 12, które obsługuje 9 placówek (7 placówek socjalizacyjno terapeutycznych oraz 2 socjalizacyjne). Centrum zatrudnia 6 psychologów, rehabilitanta, fizjoterapeutę, trenerów interakcji sensorycznej jak i logopedę. Opieka medyczna jest zapewniana w placówkach w ramach NFZ znajdujących się poza strukturą centrum, jednak zdarzają się sytuacje kiedy korzysta się z wizyt prywatnych. Każde dziecko ma możliwość spotkania raz w tygodniu z psychologiem. Do jednego wychowawcy przydzielonych jest około dwóch wychowanków. Podopieczni są w tych placówkach umieszczani po ograniczeniu praw rodzicielskich przez sąd rodzinny. Wiek podopiecznych waha się od urodzenia do 18 roku życia, jednak na wniosek podopiecznego można przedłużyć pobyt w ośrodku do 25 roku życia pod warunkiem dalszej edukacji.
W międzyczasie (19 listopada 2024 r.) druga grupa kierunku brała udział w warsztatach prowadzonych w ramach konferencji ROPS. Pierwszym tematem warsztatów było „Jak pomagać gdy brak współpracy – praca z tak zwanym trudnym klientem”, które prowadziła pani Iwona Klimowicz. Na warsztatach próbowaliśmy zrozumieć dlaczego klient nie współpracuje, choć chcemy mu pomóc, dajemy rozwiązania, a mimo tego z jego strony pojawia się agresja, bierność i apatia. Nauczyliśmy się, że czasami będziemy mieli ochotę wyjść, zabrać swoje rzeczy i nie wracać, jednak musimy sobie wtedy przypomnieć, że to nasza praca którą lubimy i chcemy wykonywać.
Na ostatnich warsztatach 20 listopada 2024 r. „Mamy moc pomagania – prawda czy fałsz” zdobyliśmy wiele nowych informacji dotyczących zagadnień takich jak: zachowania przemocowe, charakterystyka OSP, programy pomocowe dla OSP oraz polski system pracy OSP.
Czwartek, czwarty dzień praktyk, spędziliśmy w całodobowej placówce resocjalizacyjno-opiekuńczej, która mieści się w nietypowym miejscu, ponieważ jest to zwykły blok. Już po wejściu do środka można było odczuć domową atmosferę. Placówka mieści łącznie 20 podopiecznych. Przedział wiekowy zaczyna się od 10 roku życia do uzyskania pełnoletności lub ukończenia nauki. W wyjątkowych sytuacjach w przypadku rodzeństwa może być przydzielony młodszy podopieczny. Jest to placówka, która w ciągu ostatnich lat bardzo się rozwinęła i pojawiły się nowe standardy jak np. kieszonkowe dla dzieciaków. W ośrodku pracuje bardzo wykwalifikowana kadra, która ma niesamowity kontakt z dziećmi. Wychowankowie są uczeni codziennego życia poprzez robienie zakupów, czy wypełnianie dyżurów porządkowych w ośrodku. Są uczeni pomagania innym poprzez między innymi wnoszenie starszym mieszkańcom zakupów na wyższe piętra. Dzięki tej placówce mają możliwość lepszego startu w momencie opuszczenia ośrodka, gdyż zawsze otrzymują wsparcie od wychowawców nawet w drobnych rzeczach jak wypełnianie dokumentów.