XVIII Konferencja Etyki Mediów „Troska o media – troski mediów. Ks. prof. Michał Drożdż in memoriam” 22–23 V 2024

14.02.2024 Konferencje, sesje

etyka_mediow-biale-1280.jpg

Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na

XVIII Konferencję Naukową Etyki Mediów
„Troska o media – troski mediów. Ks. prof. Michał Drożdż in memoriam”

Kraków, 22–23 maja 2024 r.

Tegoroczna Konferencja Etyki Mediów odbędzie się in memoriam ks. prof. Michała Drożdża, który przez lata gromadził nas na majowym spotkaniu w Krakowie. Troska o media, troska o człowieka w mediach, troska o wartości w mediach, troska o bezpieczeństwo osoby w mediów, troska o rozwój człowieka w obliczu rozwoju technologii komunikowania… przenikały Jego pracę, zaangażowanie, wystąpienia, spotkania… Dlatego, pochylając się nad dorobkiem ks. prof. Michała Drożdża, spoglądamy na współczesne media właśnie z perspektywy troski, która to postawa łączy w sobie uczucie niepokoju wywołane niełatwą sytuacją z dbałością o ludzi i sprawy, z chęcią zapobiegania temu, co trudne czy potencjalnie niebezpieczne, a rozwijania tego, co piękne i pożyteczne. Troska o kogoś, o coś wymaga zdiagnozowania problemów, dylematów, trudności, wyzwań.

„Współczesne media posiadają ogromny potencjał oddziaływania na ludzi w wymiarze indywidualnym i społecznym. Skala i jakość tego oddziaływania zależy od przekazywanych przez nie wartości oraz od jakości i wartości samych mediów. Dlatego postrzeganie mediów i całej przestrzeni komunikacji społecznej przez pryzmat wartości jest nie tylko naukowo-badawczą powinnością, ale stanowi konieczność dla naprawy i poprawy jakości współczesnej mediosfery, szczególnie po to, by media nie przyczyniały się do hamowania rozwoju społeczności i szkodzenia integralnemu dobru człowieka” – pisał ks. prof. Michał Drożdż w jednym z zaproszeń na kolejną z cyklu Konferencję Etyki Mediów. W przekonaniu o aktualności i wadze tych słów chcemy kontynuować refleksję nad najbardziej aktualnymi zagadnieniami świata mediów podejmowaną z perspektywy wartości.

W czasie tegorocznej XVIII Konferencji Naukowej Etyki Mediów w Krakowie, Troska o media – troski mediów, w dniach 22–23 maja 2024 roku, będziemy analizować z różnych perspektyw medioznawczych, między innymi, następujące problemy:

• potrzeba troski o człowieka pełniącego różne role w świecie mediów,
  • media jako narzędzie dbałości o rozwój człowieka i społeczeństwa,
  • etyczna troska o zasadę: media dla człowieka, a nie człowiek dla mediów,
  • dylematy związane z rozwojem technologii komunikacyjnej, w tym sztucznej inteligencji,
  • troska o dziennikarzy i ludzi mediów,
  • troski dziennikarzy i ludzi mediów,
  • etyczna konieczność afirmacji osób obecnych w mediosferze,
  • media jako narzędzia komercyjnych, politycznych i ideologicznych działań,
  • intencje i motywacje przekazu w social media,
  • działalność influencerów a dbałość o odbiorców,
  • troska o język mediów,
  • dylematy komunikacji perswazyjnej,
  • wartości w reklamie i public relations,
  • opinia publiczna – wyzwania,
  • troska o kompetencje medialne, informacyjne, komunikacyjne,
  • priorytet dobra odbiorcy, podstawy niepokoju o dzieci i młodzież jako odbiorców mediów,
  • o co/kogo troszczą się zarządzający mediami,
  • troski medioznawców.

Zapraszamy Państwa do twórczego udziału w Konferencji, prosząc o rejestrację uczestnictwa za pośrednictwem strony etykamediow.pl od 6 lutego do 5 kwietnia 2024 r.

Opłata konferencyjna w wysokości 500 zł (dla Członków PTKS opłata wynosi 450 zł) obejmuje koszty pełnego uczestnictwa (materiały konferencyjne, catering, obiady i kolację) wraz z możliwością publikacji tekstów w serii Etyka Mediów (20 pkt, po uzyskaniu akceptacji recenzenta), nie obejmuje natomiast kosztów noclegów.

Wpłata do 19 kwietnia 2024 roku na konto
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
ul. Kanonicza 25, 31-002 Kraków
Alior Bank SA PLN 41 2490 0005 0000 4600 5727 1204
cel: etyka mediów – imię i nazwisko uczestnika

Kolejne informacje organizacyjne prześlemy Państwu po potwierdzeniu uczestnictwa.

Przewodniczący Konferencji
dr hab. Katarzyna Drąg