Informacja o śmierci prof. dra hab. Lucjana Kocika (1944–2022)

12.09.2022 Pożegnania

lucjan_kocik_19442022-1280a.jpg

7 września br. dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci naszego wieloletniego, emerytowanego pracownika prof. zw. dr. hab. Lucjana Kocika – wybitnego socjologa, dla którego pomoc drugiemu człowiekowi była celem nadrzędnym.

Urodził się w Janowicach pod Tarnowem, studia socjologiczne ukończył w 1967 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim (opieka naukowa prof. Kazimierza Dobrowolskiego), z którą to Uczelnią związany był przez wiele lat swojej naukowej działalności. W roku 1975 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii na podstawie rozprawy Przeobrażenia systemu wartości i funkcji rodziny wiejskiej pod wpływem procesów industrializacji, napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Władysława Kwaśniewicza. W 1987 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie socjologii na podstawie książki Rodzina chłopska w procesie modernizowania się wsi polskiej. W 2002 roku uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Od roku 2008 swoją aktywność naukową kontynuował na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie pełnił m.in. funkcję kierownika Katedry Socjologii Rodziny. Walnie przyczynił się do powstania kierunku nauki o rodzinie oraz uzyskania uprawnień do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie nauki o rodzinie. Przez lata pracy badawczej i dydaktycznej zdobył uznanie wielu pokoleń studentów i doktorantów.

Był stypendystą American Council of Learned Societies, przebywał jako profesor wizytujący na uniwersytetach amerykańskich, m.in. na Uniwersytecie Wisconsin. Za swoje osiągnięcia naukowe był wielokrotnie nagradzany zarówno przez przez władze rektorskie uczelni wyższych w Polsce, władze miasta Krakowa, jak i władze państwowe.

Profesor Lucjan Kocik pozostanie w naszej pamięci jako człowiek wielkiego serca i pracowity, nieoceniony kolega; wymagający od siebie i innych, a jednocześnie uczciwy i skromny.

Łącząc się w bólu z najbliższymi Pana Profesora przypominamy słowa naszego Świętego patrona Jana Pawła II: Każde życie, nawet najmniej znaczące dla ludzi, ma wieczną wartość przed oczami Boga…

Rektor oraz społeczność akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 23 września 2022 roku w Skoczowie w kościele parafialnym Świętych Piotra i Pawła o godz. 10:00, po której nastąpi odprowadzenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.