Aktualności

Konferencja „Areopagi XIX i XX wieku: książka, media, komunikacja jako nośniki wartości – zmartwychwstańcy w kręgu mediów i wartości” 8 III 2022

29.03.2022 Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

8 marca 2022 roku Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie wraz Prowincją Polską Zgromadzenia Zmartwychwstańców zorganizował konferencję naukową, która odbyła się Centrum Resurrectionis Zmartwychwstańców przy ulicy Stefana Pawlickiego 1. Składała się ona dwóch części: Media i komunikacja społeczna XIX i XX wieku: „korytarz wartości” oraz Medialna i wydawnicza twórczość Zmartwychwstańców w kontekście historii polskiej, europejskiej i amerykańskiej.

Cześć pierwsza poświęcona została mediom jako istotnemu czynnikowi tworzącemu współczesną kulturę. Udział w niej wzięli profesorowie i doktoranci z Uniwersytetu Papieskiego oraz wysłannik z Archiwum Generalnego Zmartwychwstańców z Rzymu. Po otwarciu konferencji, którego dokonał ks. Krzysztof Jan Swół CR, przełożony Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców oraz powitaniu przez pracowników w imieniu ks. prof. dr hab. Roberta Tyrały, rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, rozpoczęła się sesja przedpołudniowa, której przewodniczył: ks. dr hab. Dariusz Tabor CR, prof. UPJPII.

Pierwszy referat dotyczył korelacji pomiędzy wartościami, jakie były promowane w mediach XX wieku, a współczesną hierarchią wartości, jaka jest widoczna w różnego rodzaju mediach, ze szczególnym uwzględnieniem nowych mediów i ich oddziaływania na użytkowników. Dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin z Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII, kierownik dyscypliny nauk o komunikacji społecznej i mediach WNS UPJPII i członek Rady Naukowej konferencji, wystąpieniem zatytułowanym (R)ewolucja w obrębie przewodnich idei i wyznawanych wartości na przykładzie perswazyjności medialnej rozpoczęła tym samym debatę o potrzebach nowego spojrzenia na komunikację bezpośrednią interpersonalną i zapośredniczoną medialne, jaka toczyła się w części dyskusyjnej. W części przedpołudniowej wyniki swoich poszukiwań naukowych przestawił także doktorant, ks. mgr Paweł Szymanowski CR z Archiwum Generalnego Zmartwychwstańców w Rzymie, prezentując autorskie spojrzenie na „Dziennik Chicagowski” – 70 lat w służbie polskiej społeczności na środkowym Zachodzie Ameryki. Była to naukowa

retrospekcja uwzględniająca nie tylko wkład zgromadzenia w tworzenie się mediów drukowanych w Ameryce Południowej, ale i przestawienie ciekawej analizy medioznawczej.

W kończącym sesję przedpołudniową referacie zaprezentowała się także doktorantka pierwszego roku Szkoły Doktorskiej na Wydziale Nauk Społecznych, mgr Honorata UNIWERSAŁ, która wygłosiła referat pt.: Współczesny przekaz medialny Zmartwychwstańców – analiza treści dostępnych w domenie publicznej.

W sesji popołudniowej, której przewodniczył ks. prof. dr hab. Michał Drożdż, Dziekan WNS i członek Rady Naukowej Konferencji, przestawiono następujące referaty.

Ks. mgr Maciej Gawlik CR z Instytutu Historii UPJPII zajął się tematem Pamiętników zmartwychwstańców w 2. połowie XIX wieku; ks. prof. dr hab. Michał Drożdż, reprezentujący Wydział Nauk Społecznych UPJPII w precyzyjny sposób opisał trudny i ważki temat dotyczący Potrzeby bezpieczeństwa etycznego wobec zagrożenia „postprawdą”, wpisując się w debatę, jaka na polu medioznawców toczy się w ostatnich latach wśród najwybitniejszych przedstawicieli w obrębie tej dyscypliny. Po przerwie głos zabrał także ks. dr Wojciech Mleczko CR z Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII, a tematem jego wystąpienia była Publicystyka prasowa ks. Pawła Smolikowskiego CR. Wszystkie wystąpienia prelegentów oraz wypowiedzi audytorium – pytania oraz glosy do referatów podsumował w zakresie naukowym i organizacyjnym przewodniczy Rady Naukowego konferencji: ks. dr hab. Dariusz Tabor CR, prof. UPJPII.

Pokłosiem konferencji będzie interdyscyplinarna publikacja zawierająca referaty o tematyce medioznawczej, prasoznawczej i historycznej. Referaty dotyczące nauki o książce, komunikacji społecznej, bibliotekoznawstwa, historii sztuki oraz całej sfery kultury wizualnej będą odzwierciedleniem podjętych podczas konferencji naukowej tematów i przyczynią się z pewnością do popularyzacji wiedzy naukowej na temat tytułowych areopagów ostatnich stuleci, w które wpisują się z pewnością: książka, media i komunikacja jako nośniki wartości.

dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin

Galeria zdjęć

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano